Oszustwa przemysłu farmaceutycznego

Liczba kontrowersji jakie pojawiają się w związku z działaniami przemysłu farmaceutycznego jest ogromna. Nie ma się jednak co dziwić takiemu stanowi rzeczy, bowiem 70% z nas codziennie przyjmuje przynajmniej jeden lek farmaceutyczny, a co za tym idzie jest to wyjątkowo dochodowy biznes. Mając na uwadze to, jak wiele osób sięga po różnego rodzaju leki i suplementy, na usta ciśnie się pytanie – czy ich stosowanie jest dobrym rozwiązaniem oraz czy są one w ogóle bezpieczne?

Odpowiedź na to pytanie niestety nie brzmi pozytywnie, bowiem jak się okazuje, wiele leków dostępnych na rynku farmaceutycznych stanowi substancje niebezpieczne, a przemysł ten nie do końca działa z myślą o naszym zdrowiu – przynajmniej w większej jego części. Gdyby istniały cudowne leki na wszystkie problemy zdrowotne, wszyscy bylibyśmy zdrowi, a firmy brylujące na rynku farmaceutycznym straciłyby miliardy. Zdrowie powinno być obszarem non-profit, a chociaż zysk nie jest złą rzeczą, dynamika i konkurencja na rynku leków i suplementów diety sprawia, że ciosy poniżej pasa – niestety głównie w kontekście konsumentów – są tutaj na porządku dziennym.

Wśród głównych oszustw i sposobów jakimi kieruje się rynek farmaceutyczny jest lobbing – chodzi tutaj o wpływanie na decyzje podejmowane przez rządy, mające na celu blokowanie niewygodnych zmian dotyczących leków, a popieranie tych, które są dla przemysłu farmaceutycznego korzystne finansowo. Jakby na to nie patrzeć, ostatnie dziesięciolecia pokazują, że najwięcej pieniędzy przeznaczonych na lobbing pochodzi właśnie od firm farmaceutycznych!

Ceny i zyski jakie wiążą się z przemysłem farmaceutycznym są ogromne. Leki są coraz droższe, a często im bardziej potrzebne – tym mają bardziej wygórowane ceny. Co gorsza wcale nie chodzi o koszty ich produkcji, badań czy składników, a o czysty biznes jakim jest sprzedaż niezbędnych w leczeniu ratującym życie medykamentów, za które osoby ich potrzebujące są w stanie dać naprawdę wiele. Oszustwa te nie kończą się jednak na samych lekach, ale również na ekstremalnych kosztach opieki medycznej czy podejrzanych praktykach ubezpieczeniowych.

Firmy farmaceutyczne wydają znacznie więcej na marketing i sprzedaż leków aniżeli na ich rozwój. Zresztą nie ma się co dziwić – oglądając telewizję czy nawet słuchając radia, większość reklam w najlepszych pasmach to właśnie medykamenty. Szkoda tylko że wielka machina marketingu nie idzie w parze z coraz wyższą jakością i skutecznością leków.

Zaniedbania związane z jakością leków i suplementów diety, niestety nie są w większości przypadków w żaden sposób kontrolowane. Firmy farmaceutyczne wypuszczają kolejne lipne produkty, ludzie je kupują i nie zyskują na tym nic poza uboższą kieszenią, a często zmagając się ze skutkami ubocznymi ich stosowania. Firmy farmaceutyczne wolą zapłacić nawet surowe odszkodowania aniżeli zaprzestać procederu – koszty te są i tak jedynie kroplą w perspektywie morza zysków.

Korupcja to kolejny problem, który nieodłącznie wiąże się z rynkiem farmaceutycznym. Proces wprowadzania nowego leku trwać może latami, wymaga dokładnych badań i dokładnej weryfikacji składu i działania leku. Jak się jednak okazuje, niektóre firmy składają nowe aplikacje odnośnie nowych leków, wprowadzają dane odnośnie „podobno” wykonanych testów oraz dowody na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Proces wnoszenia nowych leków nie jest zatem w wielu przypadkach w żaden sposób weryfikowany, co daje firmom farmaceutycznym pełną swobodę w zakresie przesyłanych danych. Biorąc pod uwagę tendencje do licznych oszustw i metod finansowania różnych aspektów działalności przez przemysł farmaceutyczny, również i ta sytuacja nie może być do końca czystą. Inną konsekwencją tych wątpliwych testów są problemy natury szkodliwości i skutków stosowania niektórych leków (także tych na receptę) z innymi lekami. Skutki mogą być bowiem tragiczne od problemów z widzeniem, przez uszkodzenia serca i wątroby, a nawet kończące się śmiercią.

Kolejnym oszustwem jakie wiąże się z działaniami przemysłu farmaceutycznego jest płacenie lekarzom za polecanie określonych leków. Takie płatności dla lekarzy są wynagrodzeniem za marketing. Polecanie określonych leków, czy produktów konkretnych firm przez służbę zdrowia to ogromne zyski dla firm farmaceutycznych, zatem koszty polecenia ich przez określonych lekarzy itp. są bardzo dobrą inwestycją – większość z nas ufa swojemu lekarzowi, dlatego też bez namysłu kupujemy przepisane leki.

Farmaceutyki z racji sporych wątpliwości wokół ich działania, skuteczności i bezpieczeństwa, mogą być dla wielu z nas bardzo niebezpiecznym rozwiązaniem, zwłaszcza, gdy przyjmujemy je bez wiedzy i konsultacji z lekarzem. Wojna firm farmaceutycznych z alternatywnymi sposobami leczenia – takimi które są skuteczne, tańsze i bezpieczniejsze, a także z badaniami, które mają pokazać prawdę o niebezpieczeństwach stosowania niektórych leków sprawia, że często jesteśmy ofiarami licznych skutków ubocznych stosowania leków.

Category:

Share: